Umarex
I 2017 fik Umarex den globale licens til – for første gang nogensinde – at producere officielle og fuldt licenserede Glock Airsoft-pistoler. Indtil da havde stort sett alle airsoft-producenter i verden forsøgt at få fingrene i den eftertragtede licens til at lave "rigtige" Glock-replikaer. Cybergun besidder i dag rettighederne på fransk territorium, mens Umarex sidder tungt på resten af verdenskortet.
Glock 45 er et af de absolut mest populære skud på stammen i denne eksklusive licensserie! G45 beskrives bedst som en sort, opgraderet "Crossover"-pistol, hvor det succesfulde G19X-koncept møder de nyeste Gen5-opdateringer. Du får den kompakte slæde fra en Glock 19 parret med den fulde, voksne ramme fra en Glock 17 – spækket med alle de nyeste ergonomiske fordele.
Tydelige Gen5-detaljer og fuld kontrol til begge hænder
Som en ægte Gen5-pistol er Glock 45 spækket med opgraderinger, der optimerer din håndtering på hardball-banen:
-
Front Serrations (Riflinger på fronten): Slæden har fået fræsede riller på det forreste stykke, hvilket giver et langt bedre greb, når du tager ladegreb eller tjekker kammeret.
-
Ambidekstral betjening: Uretligt udstyret med en dobbeltsidet slædeudløser (ambidextrous slide stop lever), hvilket gør pistolen fuldstændig optimal at betjene for både højre- og venstrehåndsskytter.
-
Eksternt justerbart Shoot-Up: Præcis som på 19X kan pistolens shoot-up (hop-up) indstilles udefra. Du slipper for at skille pistolen ad midt i en kamp for at justere kuglebanen på dine 0,20 g BBs.
Rå metal-konstruktion med kontant blowback
Pistolen er udført med en tung og slidstærk metalslæde ovenpå den klassiske, ergonomiske polymer-ramme, hvilket sikrer en utrolig realistisk vægt på 620 gram. Takket være det kraftfulde gas-blowback-system suser metalslæden hårdt frem og tilbage ved hvert eneste skud, akkurat som på den ægte vare!
Pistolen fødes af et 22-skuds gasmagasin og leverer en kontant energi på lige under 1,0 Joule, hvilket gør den til den absolut perfekte og mest pålidelige backup-pistol i dit hylster. Foran under løbet finder du desuden en integreret Weaver/Picatinny-skinne til montering af taktisk udstyr som lygte eller laser.
Specifikationer
| Materiale | Polymer & Metal |
|---|---|
| Vægt | 620 gram |
| Længde | 187 mm |
| Skudmetode | Semiautomatisk |
| Blow Back | Ja |
| Der medfølger | Magasin, Manual, |
| Udgangshastighed | 90 m/s |
| Våbentype | Pistol |
| Hop Up | Ja, Justerbar |
| Magasin kapacitet | 22 Skud |
| Anbefalet kuglevægt | 0,28g |
Der medfølger
Levering & returnering
Hurtig levering & nem returnering
✔️ Vælg mellem GLS og DAO – levering til pakkeshop eller hjemmeadresse (hjemmelevering koster ekstra).
✔️ Pakker over 60 cm sendes kun med GLS.
✔️Frifragt til pakkeshop ved køb over 500 DKK.
✔️ 365 dages returret – ubrugt og uåbnet vare refunderes som gavekort.
✔️ Nem returnering via vores returportal.
Læs mere i vores handelsbetingelser.
